Sep 29

Fight Factory S01E06-09

      Fight Factory este un reality-show ce prezinta activitatea de zi cu zi din cadrul AKA, American Kickboxing Academy, una din cele mai importante sali de arte martiale mixte din lume si centrul de pregatire al unor luptatori de nivel mondial precum Cain Velasquez, Daniel Cormier sau Jon Fitch. Emisiunea va surprinde fiecare zi in parte, cu parti atat bune cat si rele, dorindu-se a fi un show necenzurat, natural, si uneori cu o tenta dramatica pronuntata.

     Nu pierde cele mai recente secvente pentru a vedea cum decurge prima intalnire dintre Josh Koscheck si fostul sau antrenor Javier Mendez, tinand cont de intensitatea conflictului dintre cei doi. Kosh a declarat la un moment dat ca si-ar dori ca fost lui sala de antrenament sa arda, chiar si cu o singura persoana. Nu e deloc greu de imaginat cine ar putea fi acea persoana…

     Episoadele pot fi urmarite aici:     http://www.fightvideomma.com/search/label/Fight%20Factory

 

Sep 27

Steven Seagal vs. restul lumii

     Dupa ce luptatorii au spus lucruri traznite, este timpul unor noi momente de umor provenite din lumea artelor martiale. De aceasta data tinta este nimeni altul decat unul din maestrii filmelor de actiune, Steven Seagal. Centura neagra in aikido si unul din figurile importante ale acestei arte martiale, Seagal tinde sa-si rezolve problemele intr-un mod….neortodox si cam radical.

     Atentie: Aceste videoclipuri sunt interzise persoanelor sub 18 ani. Pot contine scene de o violente inimaginabila si…repetata!!!!!

Sep 25

Dan Hardy: “Lupt de dragul sportului, nu pentru bani”

     Intr-una din emisiunile radio la care a fost invitat cu ocazia galei UFC on Fuel TV 5, luptatorul britanic a atins un subiect destul de controversat in ultimul timp in lumea artelor martiale mixte. Intre replicile despre cel mai recent meci al sau, suportul fanilor englezi, sau de a lupta din nou pe pamant britanic, Hardy a vorbit si despre aspectul financiar, declarand ca la inceputul carierei facea totul doar din placerea de a lupta, banii fiind un aspect mult mai putin important, mai ales ca nu era vorba de sume la nivelul celor din prezent.

     Il iubesc pe Hardy ca luptator, ador stilul lui, atat in ring cat si in afara, i-am copiat pana si tunsoarea mohawk pana in urma cu cateva saptamani, dar afirmatia lui mi se pare putin deplasata. Cariera unui luptator profesionist implica bani investiti in antrenori, conditii de pregatire, nutritie, medicamente si tratamente. Iar timpul alocat este pe masura, astfel incat nu iti poti permite un job full-time din care sa te intretii. La sfarsit tragem linie si deducem ca nimeni nu s-ar apuca de asa ceva stiind ca la finalul zilei profitul ar fi atat de mic incat sa iti asigure doar subzistent.

     Un tip foarte echilibrat, Hardy se afla la prima gafa la nivel al declaratiilor. Sa fie oare de vina emotia unui nou meci in fata conationalilor sai si presiunea ultimei infrangeri pe taram englez?

Sep 23

Luptatorii spun lucruri traznite

     Nu doar spun, ci si fac. Pentru cine credea ca artele martiale mixte si sportul de contact in general este plin de momente violente, ei bine asa este. Dar are si clipele lui amuzante, cum sunt cele din videoclipul urmator. Recunosc, am avut ceva batai de cap in a-mi imagina toate cuvintele mai mult sau mai putin ortodoxe din spatele “beep-urilor’, insa faza de la final m-a dat pe spate. Enjoy!!!

 

Sep 23

UFC 152: Jones vs. Belfort

     Dupa deja celebrul scandal iscat in urma refuzului lui Jon Jones de a lupta cu Sonnen pentru titlul categoriei semi-grea, multi critici asteptau orice ocazie pentru a starni un nou val de obiectii la adresa lui Jones si a antrenorului sau Greg Jackson. Desi aceasta confruntare intre vechea si noua generatie de luptatori a reprezentat atractie principala a serii, si restul meciurilor au avut un nivel ridicat, presarate din plin cu knock-out-uri si submisii superbe, chiar si meciurile terminate la decizie ridicand publicul in picioare.

     Pentru a nu strica surpriza celor care inca au apucat sa vada gala nu voi dezvalui rezultatele, in schimb aveti in dreptul fiecarui meci linkul unde poate fi vizionat.

Meciuri principale:
-Jon Jones  vs. Vitor Belfort http://www.fightvideomma.com/2012/09/jon-jones-vs-vitor-belfort-fight-video.html
-Joseph Benavidez  vs. Demetrious Johnson http://www.fightvideomma.com/2012/09/joseph-benavidez-vs-demetrious-johnson.html
-Michael Bisping vs. Brian Stann http://www.fightvideomma.com/2012/09/michael-bisping-vs-brian-stann-fight.html
-Matt Hamill vs. Roger Hollett http://www.fightvideomma.com/2012/09/matt-hamill-vs-roger-hollett-fight.html
-Cub Swanson vs. Charles Oliveira http://www.fightvideomma.com/2012/09/charles-oliveira-vs-cub-swanson-fight.html

Meciuri preliminare:
-Igor Pokrajac  vs. Vinny Magalhaes http://www.fightvideomma.com/2012/09/vinny-magalhaes-vs-igor-pokrajac-fight.html
-TJ Grant vs. Evan Dunham http://www.fightvideomma.com/2012/09/evan-dunham-vs-tj-grant-fight-video-ufc.html
-Sean Pierson  vs. Lance Benoist http://www.fightvideomma.com/2012/09/sean-pierson-vs-lance-benoist-fight.html
-Jimy Hettes vs. Marcus Brimage http://www.fightvideomma.com/2012/09/marcus-brimage-vs-jimy-hettes-fight.html

-Seth Baczynski  vs. Simeon Thoresen http://www.fightvideomma.com/2012/09/seth-baczynski-vs-simeon-thoresen-fight.html
-Mitch Gagnon  vs. Walel Watson http://www.fightvideomma.com/2012/09/mitch-gagnon-vs-walel-watson-fight.html
-Kyle Noke  vs. Charlie Brenneman www.fightvideomma.com/2012/09/charlie-brenneman-vs-kyle-noke-fight.html